header image
Nieuws - 20 januari 2026

Variantenstudie voor Moormanbrug in Den Helder

In opdracht van Rijksvastgoedbedrijf voeren wij een variantenstudie uit voor de Moormanbrug in Den Helder.

Deze beweegbare brug uit 1954 nadert het einde van zijn technische levensduur en wordt daarom vervangen. De nieuwe brug komt 700 meter verder te liggen, in het Nieuwe Diep. Zo ontstaat er langs de kade meer plek voor marineschepen en andere grote zeeschepen. Bovendien zorgt de verplaatsing van de brug voor een betere verkeersdoorstroming en minder drukte in de binnenstad.

Het is een ontzettend gaaf nieuwbouwproject waarin we werken voor Defensie. Bij deze grote, beweegbare brug zitten we vanaf het begin van het traject aan tafel. Zo krijgen we veel ruimte om samen met de opdrachtgever de klanteisen en functionele eisen op te halen en op te stellen, om van daaruit toe te werken naar een gedragen oplossing.

Stappenplan

We voeren deze opdracht in vier stappen uit. Tijdens de inventarisatiefase stellen we samen de uitgangspunten en beoordelingscriteria vast voor de variantenstudie. In de voorselectie bepalen we op basis van kwalitatieve overwegingen welke hoofdvarianten haalbaar zijn binnen het Functioneel Programma van eisen en de Klanteisenspecificatie. In de volgende stap werken we een aantal varianten verder uit om tot een voorkeursvariant te komen. En tot slot stellen we een samenvattend advies op waarbij we de kansen, risico’s en aandachtspunten benoemen voor de volgende projectfase. Daarin wordt de voorkeursvariant verder uitgewerkt tot een VO.

Kortom, een mooi complex vraagstuk dat perfect aansluit bij onze visie op integraal ontwerpen.

Bereikbaarheid Den Helder

De gemeente Den Helder, provincie Noord-Holland, Koninklijke Marine en het Rijksvastgoedbedrijf werken vanuit het Maritiem Cluster Den Helder samen aan de herinrichting van de (haven)infrastructuur.

De herinrichting omvat het verplaatsen van de Moormanbrug, de bouw van een nieuwe Ravelijnbrug en de aanleg van een brede en diepe verbindingsweg via Het Nieuwe Werk en Het Nieuwe Diep. Dit creëert belangrijke extra kaderuimte voor zowel de marine als POD (Port of Den Helder). Bovendien wordt Den Helder hierdoor beter bereikbaar.

Foto: Helderse Historische Vereniging

Meer nieuws